MONIKA KAŠPAROVÁ
Zastupující
průvodkyně
Telefon: 721 731 609
E-mail: monika.kasparova@gmail.com
Lesní klub Mraveneček vidím jako úžasný prostor, kde děti mohou poznávat přírodu a budovat si k ní pozitivní vztah. Mohou zkoumat a svobodně se rozvíjet. Mají prostor pro spontánní tvořivou činnost.

Od dětství mám ráda přírodu a ráda zde trávím čas. Mám ráda volný pohyb v přírodě, ráda chodím pěšky, běhám, plavu, jezdím na kole, lezu po horách… Ráda jen tak pozoruju přírodu, její rozmanitost, nádheru i genialitu. Vztah k přírodě mně přivedl také ke studiu oboru sociální a kulturní ekologie a k práci v neziskových organizacích v oblasti životního prostředí. Pozitivní vztah k přírodě a radost z pobytu v ní, se nyní snažím zprostředkovávat i dětem.

Velká osobní proměna u mně přišla s narozením prvního dítěte. Začala jsem se více zajímat o výchovu, práci s dětmi a postupně i o vzdělávání. Oslovil mně respektující a partnerský přístup, který dětem dává prostor pro samostatný rozvoj, vede je k vlastní odpovědnosti, nemanipuluje a nevyvolává u dětí vzdor nebo strach a podřízení autoritě. Začala jsem pracovat sama na sobě, abych mohla být dětem, ale nejen jim, dobrým partnerem. Velmi mně oslovila a otevřela mi oči Naomi Aldort a její kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi. Největším učitelem mi jsou ale mé tři děti, které mi nastavují zrcadlo, pomáhají mi uvědomit si vlastní nedostatky, učí mně hledat nové cesty a způsoby řešení problémů.

Porody mých tří dětí mně také přivedly k práci duly. Provázím ženy těhotenstvím, porodem a prvním obdobím po porodu. Podporuji je v tom, aby dobře a pokud možno přirozeně porodily. Jak říká francouzský porodník a zastánce přirozeného porodu Michael Odent, způsob, jakým rodíme děti, ovlivňuje budoucí charakter celé společnosti. Porodem to ale vše jen začíná…

Lesní klub Mraveneček vidím jako úžasný prostor, kde děti mohou poznávat přírodu a budovat si k ní pozitivní vztah, kde mohou zkoumat, experimentovat a svobodně se rozvíjet, a kde mají prostor pro spontánní tvořivou činnost.

Související vzdělání a kurzy
VŠ studium oborů sociologie, sociální a kulturní ekologie
Prožitkový workshop o lese, Lesoochranárske zoskupenie VLK, Zaježová
Kurzy tradičních dovedností, Lunária, Jindřichovice pod Smrkem
Kurz pro lektory lezení na umělé stěně pro děti a mládež
Cyklus webinářů o výchově s Naomi Aldort
Kurz Nevýchova
Kurzy první pomoci
Intuitivní hry pro dospělé, workshop (2016)

Související pracovní zkušenosti
Vedení kroužku lezení na umělé stěně
Vedoucí na letním táboře DDM Chotěboř
Zastupující průvodkyně v LK Mraveneček