PRAKTICKÉ INFORMACE
ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY A ŠKOLNÍ ROK

Program dne - Vybavení dítěte - Stravování - Komunikace

CENÍK A PLATBY

Počet dní v týdnu Cena za měsíc
2 dny 2 200 Kč
3 dny 3 000 Kč
4 dny 3 800 Kč
5 dnů 4 500 Kč

Podmínky placení

Úhrada členského příspěvku se provádí do 20. dne předchozího měsíce.

Číslo účtu LK Mraveneček > Česká spořitelna 4879853319/0800

Při přihlášení dítěte na následující školkový rok v měsíci červnu je třeba uhradit rezervační poplatek ve výši 50 % měsíčního členského příspěvku. Tento poplatek je pak započítám do platby členského příspěvku za měsíc září (doplácí se tedy jen zbývajících 50 %).

Členský příspěvek nezahrnuje cenu oběda ve výši 45 Kč/den. Stravné se hradí zpětně na základě měsíčního vyúčtování dle skutečné docházky dítěte, kterou lze rodiči ověřit v rezervačním systému.

V případě snížení četnosti docházky nebo jejího předčasného ukončení platí měsíční výpovědní lhůta.

ŠKOLNÍ ROK

Školní rok začíná 4. 9. a končí 30. 6. V období letních prázdnin nabízíme vždy několik termínů letních příměstských táborů. Lesní klub je otevřen každé pondělí, úterý, čtvrtek a pátek kromě státních svátků a dnů 23. 12. a 27. - 30. 12.

 

PROGRAM DNE

Čas předání dětí průvodcům mezi 8:00 – 8:45. Den začínáme ranním kruhem v 9 hod. Pozdější příchody narušují ranní kruh, který je velmi důležitý pro naladění dětí a průvodců a společný začátek dne. Vyzvedávání dětí probíhá ve

8:00 – 8:45
příchod do školky, volná hra

9:00 – 12:30
Den zahajujeme přivítáním na ranním kruhu, někdy v prostorách školky (na zahradě), někdy v přírodě. Po ranním kruhu následuje obvykle dopolední svačina. Dopoledne trávíme v přírodě v okolí školky.

12:30 – 13:30
oběd

13:00 – 14:00
sdílení zážitků z dopoledne, vyprávění dětí, čtení příběhů, odpočinek, spánek. Děti se učí relaxovat u poslechu pohádek a čtení příběhů.

14:00 – 16:00
pobyt na zahradě, volná hra, tvoření, hraní her, činnosti – mytí nádobí, zahradničení, odpolední svačina

Uvedené časy jsou pouze orientační, program se může měnit podle aktivity, okolností, naladění dětí.

 

OBJEDNÁNÍ A OMLUVENÍ ABSENCE

Pro evidenci docházky dětí, výpočet stravného, objednání náhradních dnů a omluvení dítěte používáme rezervační systém PICKTIME(www.skolky.picktime.cz). Přihlašovací údaje vám budou zaslány e-mailem. V případě nahlášení absence do 19:00 hodin předchozího dne získáváte možnost využít náhradní den. Při čtyřdenní docházce nárok na náhradní dny nevzniká. Při náhlé nepřítomnosti (nemoc atp.) je dítě třeba omluvit do 7:45 daného dne na tel. čísle 601 394 974. V tomto případě nárok na náhradu nevzniká. Stravné nebude účtováno. Náhradní den se objednává přes rezervační systém do vyčerpání max. kapacity 16 dětí na daný den. Výběr náhrady je možný pouze po dobu třech následujících měsíců a není nárokovatelný.

 

VYBAVENÍ DÍTĚTE PRO POBYT V LESNÍ ŠKOLCE

Kvalitní batoh potřebné velikosti s prsním páskem. V batůžku si dítě nosí láhev s pitím, kapesník a v případě potřeby také náhradní oblečení dle aktuálního počasí. Náhradní oblečení do batůžku je potřeba zejména pokud jsou děti celý den mimo dosah školky (výlety, exkurze apod.) nebo pokud se dítě snadno venku zmáčí apod.
Dobré oblečení a vybavení - pro příjemný pobyt dětí ve venkovním prostředí je potřeba, aby děti měly dobré oblečení a vybavení odpovídající aktuálnímu počasí. Vybavení podle aktuálního počasí zajišťuje rodič.
Pro zimní období je potřeba teplá čepice, rukavice (+ náhradní do batohu), teplá spodní vrstva (např. termoprádlo), nepromokavá kombinéza nebo zateplená souprava. Důležité jsou kvalitní, nepromokavé boty. Lepší je oblékat do více vrstev oblečení, které lze podle potřeby svlékat a oblékat. Pro jarní a podzimní období, kdy je mokro a blátivo, jsou vhodné pláštěnka a holínky.
Dítě má v zázemí lesního klubu prostor na náhradní oblečení (pro případ promočení, potřeby přiobléknutí apod.), které podle počasí a potřeby doplňuje rodič.

Doporučený seznam náhradního oblečení
Zimní období:
Teplé ponožky, spodní prádlo, punčochy, náhradní teplé kalhoty, tepláky, tričko (dlouhý rukáv), mikina, rukavice

Teplé období:
Ponožky, spodní prádlo, tepláky, kraťasy, tričko, mikina

 

Upozornění
S ohledem na častý pobyt venku (v lese a na zahradě) a za každého počasí se oblečení často zašpiní a může se i natrhnout apod. Výběr oblečení tomu, prosíme, přizpůsobte.

   

STRAVOVÁNÍ

 

OBĚDY jsou dováženy z vegetariánské Jídelny Zelená Zahrada ve Vrchlabí. Jídlo je dováženo v teplých nerezových termonádobách a dětem se hned po dovezení podává. Cena oběda je 45 Kč vč. DPH.

 

Zelená Zahrada je 1. vegetariánská jídelna ve Vrchlabí. Obědy, které u nás připravujeme, jsou z čerstvých sezónních surovin. Využíváme nabídek místních farmářů, kteří nám dodávají zeleninu vypěstovanou v našem blízkém okolí. Dětem vybíráme jídla jednodušší, ale zároveň se snažíme, aby jídelní lístek obsahoval pestrou nabídku zeleniny, luštěnin a obilnin, jak v hlavních jídlech, tak v přílohách a polévkách. Děti mají také možnost poznat různé náhražky masa (seitan, robi "maso", tempeh, tofu apod.) a různé druhy bezlepkových obilnin. Děti pravidelně dostávají ovoce nebo zeleninu, případně saláty, dále pak dezerty připravované z celozrnné mouky (špaldové, žitné, sojové apod.) Vzhledem k tomu, že u nás připravujeme denně minimálně dva saláty, obložené housky, bezlepková, i veganská jídla, jsme schopni připravit jídelní lístek na míru i při specifických dietách.
Klára Tryznová Hanousková

 

SVAČINY (dopolední i odpolední) máme společné. V jejich přípravě se střídají jednotlivé rodiny i průvodci. Svačinový jídelníček (včetně receptů na přípravu zdravých svačin) připravuje Klára Frndová, jedna z maminek, která je nadšenou příznivkyní zdravého stravování. V případě zájmu si dítě může nosit svačiny vlastní.

 

Na základě zkušeností, které jsem nabyla při sestavování jídelníčku pro svoje a další děti, se snažím sestavit jídelníček svačin tak, aby byl pro děti atraktivní a zároveň výživově vyrovnaný. Hlavni filozofií je využívat především sezonní nabídku surovin, omezit nezdravé zdroje sacharidů a chemicky upravených potravin a vést děti k tomu, že to, co je zdravé, může být i chutné. Svačiny by měly být každý den připravované z čerstvých surovin, pokud možno, z co nejzdravějších a lokálních zdrojů. Snažím se motivovat rodiče, kteří svačiny připravují, aby používali BIO potraviny a minimalizovali tak chemii, kterou děti v jídle přijímají. Zapojujeme děti do přípravy svačin, děti si jídlo krájí, nandávají. Pomáhají mladším dětem.
Klára Frndová

Zdravé stravování je součástí toho, jak bychom chtěli žít.

KOMUNIKACE

Lesní klub Mraveneček má, stejně jaké další lesní školky, komunitní charakter a je spoluvytvářen širším společenstvím rodin, přátel. Vytváříme místo, kde se mohou setkávat děti i dospělí. Zapojení rodin do dění kolem lesního klubu je vítáno. Míra zapojení je na každé rodině. Rodiny si vypomáhají v odvážení dětí do školky, připravujeme společné svačiny. Vítáme zapojení do prací na úpravách zázemí lesního klubu a jsme otevření dalším možnostem spolupráce. Důležitá je pro nás oboustranná komunikace s rodiči.

 

Nabízíme tyto možnosti komunikace:

Pro veřejnost:
Internetové stránky (www.lesniklubmravenecek.cz) a facebookové stránky Lesní klub Mraveneček, kde najdete novinky, zajímavé články, inspiraci, fotografie, komentáře, pozvánky a další informace o fungování lesního klubu Mraveneček.

 

Pro rodiče dětí z lesní školky Mraveneček:
Pro rodiče je zřízena uzavřená skupina na Facebooku, kde zveřejňujeme informace o organizačních a provozních věcech, vystavujeme zápisky průvodců z jednotlivých dnů a fotografie, pozvánky na akce.
 
Čtvrtletně se koná rodičovská kavárna, kde se probírají organizační informace a rodiče zde mají možnost probrat své otázky, náměty, poslechnout si, co se připravuje, plánuje a chystá.
 
Jednou za půl roku se koná dvoustranná schůzka hlavní průvodkyně a rodičů dítěte, která je věnovaná konkrétnímu dítěti, jeho životě v lesním klubu a v kolektivu dětí.
 
Jednou za měsíc pořádáme slavnost pro rodiny a průvodce, kde je možné se setkat, zastavit se a společně s dětmi prožít společný čas a připomenout si také, co se děje v přírodě  a co nyní prožíváme. Jsou to tradice a rituály, které nás vedou rokem. Některé slavnosti jsou připravovány také pro přátele a veřejnost.